שאלות נפוצות

מאת: ד"ר מארק זלוצ‘ין | פורסם בשעה: 17:06 |

מהי שיטת M-Focusing?

M-Focusing (או בשמה המלא - Meridian Focusing) הינה שיטה אינטגרטיבית לעבודה עם רגשות שליליים ודפוסים אוטומטיים שמכשילים אותנו בחיים. השיטה עוזרת למוסס "מחסומים" פנימיים ולהגיע לתחושת איזון וזרימה, וזאת באמצעות מספר טכניקות פשוטות ומדויקות שמשלבות מיקוד פנימי, נשימה והפעלה של נקודות אקטיביות על פני הגוף (קצוות של ערוצים אנרגטיים - "המרידיאנים" - מרפואה סינית).

באילו תחומים השיטה יכולה לעזור לי?

לשיטה מספר רב של שימושים במגוון התחומים - ברשימה החלקית להלן מופיעים השימושים הנפוצים ביותר:
  • התמודדות עם רגשות שליילים, כמו כעסים, פחדים או דיכאון
  • דחיינות ודפוסי חבלה עצמית אחרים
  • שיפור יחסים עם האנשים הקרובים
  • מצבים פסיכוסומטיים, כמו מיגרנה
  • שינוי הרגלי תזונה וירידה במשקל
  • יצירת מיקוד ובהירות מחשבתית

איך השיטה נוצרה?

השיטה פותחה על ידי ד"ר מארק זלוצ'ין, כהרחבה והעמקה של EFT - שיטה טיפולית שעושה שימוש בנקודות דיקור מרפואה סינית

לצורך שחרור חסימות רגשיות. למרות ההצלחות הרבות של EFT, ד"ר זלוצ'ין זיהה בה מספר מגבלות קריטיות - כמו פרוטוקול מסובך יחסית וצורך במטפל מנוסה שילווה את התהליך. הוא חיפש שיטה פשוטה יותר שאפשר יהיה להשתמש בה באופן עצמאי, אחרי שנים של הוראה ומחקר, הצליח להפריד בין אלמנטים המרכזיים של EFT לבין דברים משניים ולא הכרחיים.

בעזרת תובנות משתי שיטות נוספות - NLP ושיטת Focusing של פרופ' יוג'ין ג'נדלין - ד"ר זלוצ'ין פיתח את טכנולוגיית M-Focusing בצורתה הנוכחית - סדרה מובנית ומדויקת של טכניקות שקל ללמוד להשתמש בהן לפתרון אפקטיבי של מגוון בעיות בחיי היום-יום.

איך אפשר ללמוד M-Focusing?

את היסודות של השיטה אפשר ללמוד בחינם באמצעות קורס המבוא  שיטת M-Focusing בשבעה צעדים פשוטים.
למי שרוצה ללמוד את השיטה ברצינות, מומלץ להצטרף לאחד הקורסים הקרובים בהם תוכלו ללמוד את השיטה בצורה מסודרת ומעמיקה וכן לתרגל מספר וראיציות  המותאמות למצבים שונים בחיים.  

מהו מבנה הקורס, מהם התכנים, האם זה סוג של הרצאה?

הקורס הטיפוסי בנוי מ-8 מפגשים שבועיים בני 2.5 שעות כל אחד. הדגש של הקורס הוא חוויתי ומעשי, אך חלק מן הזמן מוקדש גם לרקע תיאורטי ולהבנת הרציונל מאחורי השיטה, כדי שהשימוש בטכניקות יהיה ממוקד ואפקטיבי. כבר במפגש הראשון תוכלו ללמוד את הטכניקה הבסיסית של M-Focusing שתאפשר לכם להתמודד עם רוב בעיות "מצביות". בהמשך, בשלושת המפגשים האחרים תכירו יותר לעומק את התהליכים הפנימיים בכל אחד משלבי הטכניקה, כמו כן,  תלמדו הרחבות של הטכניקה הבסיסית שמותאומות לפתרון בעיות מושרשות יותר, וכן טכניקות מיוחדות לבעיות ספציפיות.

האם M-Focusing זה סוג של טיפול פסיכולוגי?

השיטה יכולה בהחלט לשמש כלי אפקטיבי ביותר בידי פסיכולוג או מטפל רב-תחומי. יחד עם זאת, הגישה של M-Focusing לפתרון הבעיות שונה באופן מהותי מגישה פסיכולוגית מסורתית - הנחה המוצא היא שברוב המקרים, מערכת גוף-נפש יכולה לתקן בעצמה את מצבי חוסר האיזון לא צורך בהתערבות חיצונית, לכן העבודה ב-M-Focusing מתמקדת בשחרור מחסומים פנימיים שבולמים את מנגנוני האיזון העצמי הטבעיים.

האם יש קשר בין שיטת M-Focusing לטכניקת EFT?

אכן, EFT היוותה אחד המקורות החשובים של שיטת M-Focusing. בעצם, M-Focusing נוצרה מתוך נסיון להפוך את EFT מטכניקה טיפולית לכלי אפקטיבי ל"תחזוקה רגשית" עצמאית.


עוד על הקשר בין EFT לבין M-Focusing ניתן לקרוא במאמר:
על EFT ו-Meridian Focusing - האבולוציה מ”טכניקה” ל”שיטה”

האם זה סוג של מדיטציה?

למרות שישנן טכניקות M-Focusing שמתבצעות כתהליך פנימי פנימי, בישיבה שקטה עם עיניים עצומות,  לא מדובר בסוג של מדיטציה. להבדיל משיטות שונות של מדיטציה, לא מדובר כאן על התמקדות באיזהו אובייקט קבוע וגם לא במודעות פאסיבית למתרחש בתוכנו -M-Focusing הוא תהליך אקטיבי ודינמי של חקירה פנימית ממקודת ושיטתית שעובד בכל הרמות - פיזי, אנרגטי, רגשי ומנטלי.